

"Машина часу: подорож у минуле"
історичний web - квест
ЗУПИНКА № 4
УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В XVІ ст.
Географічні відкриття кінця XV — початку XVI ст. та інтенсивний розвиток товарно-грошових відносин вплинули на стан господарства і торгівлі. Приплив золота у Європу, зародження мануфактурного виробництва збільшило попит на сировину. В українських землях, які входили до складу Великого князівства Литовського та Польщі, у XVI ст. відбувався подальший процес розвитку фільварків, пов'язаних з ринком.
Литовська шляхта прагнула отримати політичні права, які мали магнати, а цього можна було досягти лише через збільшення економічної могутності, тобто через розширення землеволодіння (фільваркового господарства) та посилення експлуатації селян та їх закріпачення.
Продовжуючи задовольняти вимоги шляхти, уряд у 1522 р. ухвалив рішення про «вивід дворянства», за яким до складу шляхти зараховувалися ті, хто мав шляхетські права.
У 1529 р. було прийнято Перший Литовський статут, який юридично закріпив особисті та майнові права шляхти у Великому князівстві Литовському. Однак українська шляхта ще не досягла рівності з польськими феодалами. Статут також обмежував право власності селян на землю.
Завдання № 1. "Що? Де? Коли?"
Гравці у «Що? Де? Коли?» повинні мати широкий світогляд і цікавитися досягненнями сучасного суспільства. Для них важливо вміти швидко, оригінально думати. Для успішної гри обов'язково треба знати величезну кількість фактів, дат і подій. Сильна та класна команда повинна складатися з людей, які думають по-різному, різними способами, але добре розуміють один одного, а кожен має особливі та глибокі знання з іншої сфери.
Шановні знавці! Перед Вами 4 питання із рубрики "Що? Де? Коли?".
Максимальна кількість балів - 4 бали.

Запитання 1: Козацька легенда говорить, що в XVІ столітті цар нагородив козаків за заслуги хлібом, порохом і сукном. Червоного сукна, однак, на всіх не вистачило, і царський дяк запропонував видати його отаманові та героям. «Але ж у нас усі герої!» - заперечили козаки, і тоді було прийнято компромісне рішення. Назвіть атрибут, походження якого так пояснює ця легенда.
Запитання 2: Яке місто України в давнтну називали "Волинськими Афінами"?
Запитання 3: Козацькими старшинами ставали найзаслуженіші, найгідніші козаки, які показали себе в битвах та походах. Обрані на посаду, вони отримували відзнаки, що символізували їхню владу. Такі символи-відзники козацької влади називали клейнодами. Булава була символом гетьманської влади. А що було символом влади судді?
Запитання 4: Ім’я козака, прозваного басурманами Урус-шайтаном, тобто українським чортом. Відомо, що він виходив переможцем 54 рази із проведених 55 битв.
Завдання № 2. Карта - пазл
У давнину люди зображували за допомогою малюнків на стінах печер і скель шляхи прямування до місць полювання, поселень і стоянок. Перша карта була створена в Стародавньому Єгипті понад 4000 років тому. Вона мала вигляд плоского шматка глини з видряпаними гострою паличкою лініями та символами. Потім єгиптяни обпалили цю глиняну карту у вогні, вона стала більш міцною та збереглася до наший днів.
Шановні учасники історичного марафону! Перед Вами пазл. Вам необхідно його не просто скласти, а скласти на час. Ви можете використовувати необмежену кількість спроб! Після завершення спроби, на пазлі буде вказано Ваш час виконання. Треба зробити скрін-шот сторінки, на якому буде видно Ваш час виконання завдання. Цей скрін-шот треба відправити організаторам історичного квесту на електронну адресу ist.q.2018@gmail.com. В темі листа вказати назву команди та назву навчального закладу.
Максимальна кількість балів - 4 бали.
4 бали - отримають перші 25% команд, які покажуть найкращий час виконання цього завдання.
3 бали - отримають решта 25% команд, які покажуть трохи гірший час у виконанні цього завдання.
2 бали - отримають решта 25% команд, які покажуть трохи гірший час у виконанні цього завдання.
1 бал - отримають решта 25% команд.
Завдання № 3. "Вірю - не Вірю"
Шановні учасники історичного веб-квесту! Перед Вами завдання із рубрики "Вірю - не вірю". Перед Вами 4 твердження, на які Вам необхідно відповісти «Вірю», або «Не вірю».
Максимальна кількість балів - 4 бали.
Після відповіді, Ви маєте можливість відразу переглянути свої бали за це завдання.
Завдання № 4. Кросворд
Кросворд (англ. Crossword — перетин слів) — гра-задача, яка полягає у вписуванні літер у перехресні рядки клітинок накресленої фігури так, щоб за горизонталлю та вертикаллю вийшли загадані слова.
Кросворди та їх різновиди публікує багато друкованих ЗМІ. Крім того, існує безліч видань, які безпосередньо спеціалізуються на кросвордних головоломках. Також, останнім часом, в інтернеті почали з'являтися веб-сайти, де існує можливість розгадувати кросворди шляхом їх скачування та роздрукування або онлайн на вебсторінці.
Шановні учасники історичного веб-квесту! Перед Вами кросворд, який Вам потрібно розгадати. Правильне виконання цього завдання дасть можливість перейти до наступного завдання. Як тільки Ви закінчите розгадування кросворду і всі відповіді будуть вірними на екрані з'явиться пароль, який відкриє наступне завдання - завдання № 5.
Максимальна кількість балів - 4 бали.
Завдання № 5. Культура українських земель в XVI ст.
Культура (лат. Culture — «обробіток», «обробляти») — сукупність матеріальних та духовних цінностей, створених людством протягом його історії; історично набутий набір правил всередині соціуму для його збереження та гармонізації. Культура є складною системою буття. Поняття культура об'єднує в собі науку (включно з технологією) і освіту, мистецтво (літературу та інші галузі), мораль, уклад життя та світогляд.
Культура вивчається комплексом гуманітарних наук, насамперед культурологією, етнографією, культурною антропологією, соціологією, психологією, історією.
Шановні учасники історичного веб-квесту! Вам пропонується виконати завдання на знання культурної спадщини даного періоду.
Коли Ви вдало виконаєте завдання кросворду, то на екрані з'явиться пароль, запишіть його.
Перейдіть за цим посиланням:
Введіть записаний пароль.
Скачате цю презентацію.
Відкрийте її та у відповідному полі введіть записаний пароль.
Ви можете починати роботу над завданнями, які вказані на слайдах.
Після закінчення роботи, збережіть зміни в презентації та надішліть її на електронну адресу ist.q.2018@gmail.com. В темі листа вкажіть назву команди та назву навчального закладу.
Максимальна кількість балів - 4 бали.
УВАГА!!! За це завдання можна отримати 1 бонусний бал!
Бонусні бали можна отримати за художнє оформлення слайдів, тексту, картинок в презентації. Незмінними повинні залишитися: порядок слайдів, завдання до слайдів, макет слайду!
БАЖАЄМО УСПІХІВ !!!